Cestovatel

Moje srdeční záležitost – nejšťastnější a nejsvobodnější jsem na cestách. Kolik jsem navštívil zemí, to popravdě ani nepočítám, ale je jich kolem čtyřiceti. Při letmém náhledu na google mapách to vypadá asi takto:

A nebo se podívejte na podrobnou mapu na tomto odkazu, kde vše uvidíte pěkně podrobně.
Možná to vypadá jako málo, ale nicméně kvantita nic neznamená: důležité je, jak místo, kam se vydáte, dokážete procítit a jak moc s ním umíte splynout. Já v řadě z těchto zemí strávil delší čas než nějaké ty obligátní dva týdny: žil jsem na Havaji, v Izraeli i v Jordánsku a získal jsem tak možnost podívat se tamním lidem více pod kůži. Vždycky to je pohled, který vás odmění a zaujme. I proto pro mne jedním z největších komplimentů byl výrok jistého Jordánce, který při pohledu na mou zarostlou a opálenou tvář a způsob oblečení prohlásil – „když si nasadíš kúfíju, tak budeš jako místní“. Ano, Blízký východ je moje srdeční záležitost: tolik protikladů a historických a kulturních paradoxů jinde nenajdete. Ale rád mám také západ USA, Havaj či jihovýchodní Asii. Hezky je ovšem (téměř) všude …
Nejraději ale mám, když se o cestovatelskou radost mohu s někým dělit a když mohu někoho naučit něco z toho, co jsem se za ty dlouhé roky naučil sám. I proto existuje web s názvem Cesty na míru – podívejte se tam a třeba budete inspirováni (ale ještě vyčkejte, zatím se vše připravuje ;-)).

A když ho budete sdílet, určitě mi uděláte radost. Nebo si alespoň přečtěte pár textů z tohoto blogu na známém webu Hedvábná stezka.